Bahar Kalkanı Harekâtı: Askerî, Siyasi ve Stratejik Hedefler

Bahar Kalkanı Harekâtı: Askerî, Siyasi ve Stratejik Hedefler

Rusya destekli Esed güçlerinin 27 Şubat’ta 34 askerini şehit etmesinin ardından düğmeye basan Türkiye, Millî Savunma Bakanlığı tarafından 1 Mart itibarıyla ismi duyurulan “Bahar Kalkanı Harekâtı”nı başlatmıştır. Temel amacı; Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan Soçi Mutabakatı’nı ihlal eden Rus destekli Esed rejim güçleri ile İran destekli teröristlerin İdlib’e yönelik saldırılarını durdurmak, ılımlı muhalifleri desteklemek ve rejim güçlerini mutabakat sınırları dışına itmeyi sağlamak olan Bahar Kalkanı Harekâtı, birçok açıdan Suriye iç savaşının dinamiklerini etkilemiş görünmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şubat ayında deklare ettiği olası müdahale seçeneği, 34 askerin şehit edilmesi ile birlikte fiilî olarak hayata geçirilmiş ve rejim güçlerine ve bölgedeki terör gruplarına ağır kayıplar verdirilmiştir. Operasyon çerçevesinde şu ana kadar rejime ait 135 tank, 45 top, 44 çok namlulu roketatar, 29 uçaksavar, 24 zırhlı araç, 12 tanksavar, 9 mühimmat deposu, 8 helikopter, 7 mühimmat rampası, 5 hava savunma rampası, 2 uçak, 2 füze rampası, 1 İHA imha edilmiş ve 2.557 rejim askeri etkisiz hâle getirilmiştir.

Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana ilk defa konvansiyonel anlamda rejime yönelik ağır bir operasyon gerçekleştiren ilk ülke olan Türkiye, rejimin Rusya desteği ile ilerleyişini de sınırlandırmış bulunmaktadır. Soçi Mutabakatı’nı göz ardı eden Rusya ve Esed rejiminin saldırganlığı, şubat ayı içerisinde Türkiye’nin bölgeye seri bir şekilde askerî araç ve muharip güç sevk etmesi ile yeni bir boyuta taşınmıştır. Rejim ve destekçilerinin Türkiye’nin olası müdahale açıklamalarına karşılık İdlib’deki gerilimi daha da tırmandırmaya yönelik bir strateji izlemesi ve 27 Şubat’ta Balyun beldesinde doğrudan Türk askerlerini hedef alan saldırıları, Ankara’nın bölgede caydırıcı adımlar atmasını zorunlu hâle getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir